Sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: Władysław, Maria, Cyryl

Uwaga na wodę w rejonie ul. św. Maksymiliana. Zalecenie sanepidu: gotować przed piciem

Poranna herbata z kranu? W rejonie ul. św. Maksymiliana w Rybniku lepiej jej na razie nie robić bez wcześniejszego zagotowania wody. Po wynikach kontroli urzędowej sanepid wydał zalecenie, by wodę przeznaczoną do spożycia traktować termicznie. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku informuje, że problem dotyczy jakości wody w konkretnej strefie zasilania.

Komunikat spółki jest następstwem informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku z 25 czerwca 2026 roku. Jak przekazano, niezgodności wykryto w jednej z próbek pobranych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rybniku podczas kontroli urzędowej.

Co wykazała kontrola i skąd pochodzi woda

Badanie dotyczyło strefy zasilania wodą pochodzącą z ujęć powierzchniowych. To właśnie ta część systemu zaopatruje m.in. okolice ul. św. Maksymiliana. Próbkę pobrano 22 czerwca 2026 roku, a wyniki badań, na które powołuje się PWiK, pochodzą z 24 czerwca.

W jednej z próbek wody pobranych w dniu 22.06.2026 r. w ramach kontroli urzędowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku ze strefy zasilania w wodę pochodzącą z ujęć powierzchniowych, zaopatrujących rejon ulicy św. Maksymiliana w Rybniku, stwierdzono niezgodności z wartością parametryczną.

Karolina Wacławiec, rzecznik prasowa PWiK Rybnik

Woda w tej strefie jest dostarczana w ramach zakupu od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach. To ważna informacja dla mieszkańców, bo wskazuje, jak przebiega łańcuch dostaw wody i które odcinki sieci objęto kontrolą.

Zalecenia dla mieszkańców: co wolno, a czego unikać

Po otrzymaniu wyników badań PWiK przekazało komunikat do odbiorców usług. Kluczowa informacja brzmi: woda jest przydatna do spożycia, ale tylko po przegotowaniu. Zalecenie obowiązuje do czasu odwołania.

Dla porządku, mieszkańcy z rejonu ul. św. Maksymiliana powinni pamiętać o podstawowych zasadach ostrożności:

  • wodę do picia należy przegotować przed spożyciem,
  • przegotowania wymaga także woda używana do przygotowania posiłków i napojów,
  • warto liczyć się z możliwą zmianą zapachu wody w kranie w trakcie prowadzonych prac.

Działania PWiK: płukanie i dezynfekcja sieci

Rybnikie wodociągi zapewniają, że równolegle wdrożono działania naprawcze. Obejmują one płukanie sieci oraz jej dezynfekcję. Te prace mogą jednak mieć odczuwalne skutki dla odbiorców - przede wszystkim w postaci intensywniejszego zapachu.

PWiK Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku prowadzi działania naprawcze polegające na płukaniu sieci i dezynfekcji. Z uwagi na to może nastąpić czasowe pogorszenie zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.

Karolina Wacławiec, rzecznik prasowa PWiK Rybnik

Spółka tłumaczy, że ewentualna wyraźniejsza woń to efekt zwiększonej zawartości chloru wykorzystywanego podczas dezynfekcji. Mieszkańcy, którzy zauważą zmianę zapachu, nie powinni traktować tego jako osobnego zdarzenia - to konsekwencja prowadzonych działań technicznych.

Do czasu wydania kolejnego komunikatu zalecenie pozostaje aktualne: osoby korzystające z wody w rejonie ul. św. Maksymiliana powinny spożywać ją dopiero po przegotowaniu.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
MW

Michał Wyrzykowski

Prowadzi redakcję 24 Rybnik, stawiając na rzetelność, szybkie weryfikacje i bliskość spraw mieszkańców.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!