Sobota, 27 czerwca 2026
Imieniny: Władysław, Maria, Cyryl

Rybnik oddaje ponad pół hektara pod bazę Straży Granicznej. Uchwała przeszła bez sporu

Uchwała, która jeszcze kilka dni temu wywoływała emocje wśród mieszkańców okolic rzeki Nacyny, na sali obrad przeszła błyskawicznie. Podczas sesji Rady Miasta Rybnika w dniu 25 czerwca radni jednogłośnie zgodzili się na przekazanie w formie darowizny miejskiej działki położonej tuż przy Nacynie i w sąsiedztwie ul. Obwiednia Południowa. Teren ma zostać przeznaczony na budowę nowej bazy Straży Granicznej.

Chodzi o ponad pół hektara gruntów, które miasto chce nieodpłatnie przekazać Skarbowi Państwa. Z nieruchomości ma skorzystać Śląski Oddział Straży Granicznej, planujący budowę obiektów dla Grupy Zamiejscowej w Rybniku. W tle decyzji pozostaje sprzeciw części okolicznych mieszkańców, którzy podnosili m.in. kwestie braku konsultacji społecznych, ryzyka „zabetonowania” terenu zielonego i wątpliwości związanych z ochroną przeciwpowodziową.

Punkt przesunięty na początek. Prezydent mówił o „szacunku”

Podczas sesji uwagę zwrócił nie tylko wynik głosowania, ale też kolejność procedowania. Punkt dotyczący przekazania działki znalazł się na początku obrad. Prezydent Piotr Kuczera wyjaśnił, że to gest wobec mundurowych obecnych na sali. Jednocześnie około godz. 14:00 w sali mieli pojawić się protestujący, co po wcześniejszym głosowaniu okazało się bezprzedmiotowe.

Miasto – podobnie jak wcześniej na komisjach – wskazywało, że inwestycja nie ma zniszczyć pasa zieleni przy rzece, a jednocześnie może oznaczać nowe miejsca pracy. Przeciwnicy przekonywali natomiast, że teren ma charakter rekreacyjny, jest jednym z ostatnich większych zielonych obszarów w centrum i pełni ważną rolę w kontekście zalewowym.

Straż Graniczna: w regionie wykryto 1300 nielegalnych pobytów

Stanowisko Straży Granicznej przedstawił pułkownik Grzegorz Drożyński, zastępca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Wyjaśniał radnym, że formacja realizuje koncepcję zwiększania bezpieczeństwa w regionie, a wątek migracyjny wymaga – jak podkreślał – rozpoznania i bieżącej kontroli.

„To bezpieczeństwo i porządek publiczny są oczywiście nierozerwalnie związane ze zdrowiem społeczeństwa. (…) cała sytuacja dotycząca cudzoziemców musi być monitorowana.”

Grzegorz Drożyński, zastępca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu

Pułkownik wskazywał, że dotychczasowe możliwości lokalowe i organizacyjne są niewystarczające, a formacja chce rozwijać struktury m.in. pod kątem rozpoznania migracyjnego, sprawdzania legalności pobytu i czynności dochodzeniowo-śledczych.

„Nie mamy wyjścia - musimy stworzyć takie struktury, czyli rozbudować istniejące nasze struktury o komórki zajmujące się prowadzeniem rozpoznania migracyjnego (…) po to, aby zapewnić, że cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju, przebywają tu legalnie i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.”

Grzegorz Drożyński, zastępca komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu

Jak przekazał, tylko w tym roku funkcjonariusze z woj. śląskiego i opolskiego ujawnili 1300 nielegalnie przebywających cudzoziemców. Spośród nich prawie 150 osób miało stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W tej grupie około 75 procent stanowili obywatele Ukrainy, a pozostali to w większości obywatele Gruzji. W przypadku osób ocenianych jako zagrożenie Straż Graniczna ma stosować zdecydowane procedury: od doprowadzania do granicy państwa sąsiedniego po organizowanie deportacji i umieszczanie w strzeżonych ośrodkach.

Nowa siedziba dla 80 funkcjonariuszy. Obecność SG w Rybniku rośnie

Straż Graniczna jest obecna w Rybniku od 1 lipca 2025 roku. Jak relacjonował Grzegorz Drożyński, Grupa Zamiejscowa zaczynała od 18 osób, następnie liczebność wzrosła do 25. Plan zakłada dojście do 50, a docelowo do 80 osób, co wymaga – zdaniem formacji – nowego zaplecza lokalowego.

Wśród założeń inwestycji wymieniono:

  • budowę obiektu administracyjno-biurowego o powierzchni około 1350 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej,
  • dwukondygnacyjny budynek dla około 80 funkcjonariuszy,
  • zaplecze garażowo-magazynowe oraz pomieszczenia logistyczne zgodne z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Straż podkreślała również możliwy wpływ inwestycji na lokalny rynek pracy oraz zainteresowanie służbą w formacji. Podano, że w aktualnie trwającym naborze do Straży Granicznej z powiatu rybnickiego ubiega się o przyjęcie 15 osób, z powiatu wodzisławskiego 19, z Żor 5, a z Jastrzębia-Zdroju 7. Najwięcej kandydatów ma pochodzić z Raciborza.

Jedyny głos w dyskusji: radny pytał o „ośrodek dla migrantów”

Mimo że temat wywoływał wcześniej protesty i sporo pytań na komisjach, w dyskusji podczas sesji głos zabrał tylko jeden radny – Andrzej Sączek. Zwrócił uwagę, że radni zostali postawieni przed sprawą w krótkim terminie, a wcześniejszej rozmowy – jego zdaniem – zabrakło.

„Zbyt późno się o niej dowiedzieliśmy. Jak to czasami bywa w naszym mieście, zabrakło wcześniejszej dyskusji i rozmowy na ten temat. Natomiast uważam, że jest to decyzja dobra.”

Andrzej Sączek, radny

Radny dopytywał przede wszystkim, czy planowana inwestycja Straży Granicznej ma być ośrodkiem dla migrantów związanym z paktem migracyjnym i przymusową relokacją. Ostatecznie uchwała o przekazaniu działki została przyjęta jednogłośnie.

Decyzja oznacza, że miasto formalnie otwiera drogę do realizacji inwestycji przez Skarb Państwa i Śląski Oddział Straży Granicznej. Jednocześnie spór społeczny wokół lokalizacji – w pobliżu terenów zielonych i rzeki Nacyny – nie zniknął wraz z wynikiem głosowania i najpewniej wróci w kolejnych etapach przygotowania przedsięwzięcia.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
MW

Michał Wyrzykowski

Prowadzi redakcję 24 Rybnik, stawiając na rzetelność, szybkie weryfikacje i bliskość spraw mieszkańców.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!