Ostrzeżenie przed upałami: bezpieczeństwo dzieci, zwierząt i kąpielisk
Wysokie temperatury wymagają dbałości o dzieci, seniorów i zwierzęta oraz bezpieczeństwo nad wodą i na drogach.
W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami apelujemy o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy o osobach wymagających naszej opieki: dzieci, osoby niepełnosprawne i seniorzy. Nigdy nie zostawiajmy ich w samochodach ani na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie i udar słoneczny. Dbajmy także o zwierzęta, które również odczuwają skutki upałów.
Wysokie temperatury bywają alarmujące i w przeszłości dotykały mieszkańców oraz gości naszego regionu. Dlatego apelujemy o ostrożność i odpowiedzialność.
Nie pozostawiajmy dzieci, osób niepełnosprawnych ani seniorów w zamkniętych autach ani na nasłonecznionych obszarach. Taka praktyka zagraża życiu.
Zwierzęta także odczuwają upały. Zapewnijmy im stały dostęp do świeżej wody i schronienie w cieniu.
W upalne dni warto pamiętać, że wysoka temperatura wpływa także na sytuację na drogach - kierowcy bywają rozkojarzeni, a reakcje mogą być opóźnione. Zachowujmy ostrożność i ograniczone zaufanie do innych pojazdów.
Podczas wypoczynku nad wodą wybierajmy miejsca wyznaczone do kąpieli i nadzór ratowników. Przed wejściem zapoznajmy się ze znakami i zasadami obowiązującymi w danym miejscu.
Dzieci powinny przebywać nad wodą pod czujnym nadzorem dorosłych. Gdy wchodzimy do wody razem z dziećmi, załóżmy im kamizelki ratunkowe.
Po dłuższym przebywaniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody - najpierw delikatnie zwilżmy ciało, aby uniknąć szoku termicznego.
Unikajmy skoków do nieznanej głębokości i nie wchodźmy na miejsca objęte zakazem skakania. Głębokość i struktura dna mogą prowadzić do urazów lub poważnych obrażeń.
Nie używajmy materacy pływających w środku jeziora; pozostawmy je na brzegu.
Pływając łodziami, kajakami i innym sprzętem wodnym pamiętajmy o założeniu kamizelki ratunkowej.
Podczas odpoczynku nad wodą zachowujmy szacunek dla innych użytkowników - nie popychajmy i nie wrzucajmy do wody osób stojących na pomostach.
Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.
Dbajmy o porządek w miejscu wypoczynku i pamiętajmy, że podczas urlopu złodzieje również obserwują nasze rzeczy osobiste.
Źródło: policja.gov.pl