Ostrzeżenia 24.06.2026

Ostrzeżenie przed upałami: bezpieczeństwo dzieci, zwierząt i kąpielisk

Wysokie temperatury wymagają dbałości o dzieci, seniorów i zwierzęta oraz bezpieczeństwo nad wodą i na drogach.

Komenda Miejska Policji w Rybniku

plac Armii Krajowej 5, 44-200 Rybnik

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami apelujemy o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy o osobach wymagających naszej opieki: dzieci, osoby niepełnosprawne i seniorzy. Nigdy nie zostawiajmy ich w samochodach ani na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie i udar słoneczny. Dbajmy także o zwierzęta, które również odczuwają skutki upałów.

Wysokie temperatury bywają alarmujące i w przeszłości dotykały mieszkańców oraz gości naszego regionu. Dlatego apelujemy o ostrożność i odpowiedzialność.

Nie pozostawiajmy dzieci, osób niepełnosprawnych ani seniorów w zamkniętych autach ani na nasłonecznionych obszarach. Taka praktyka zagraża życiu.

Zwierzęta także odczuwają upały. Zapewnijmy im stały dostęp do świeżej wody i schronienie w cieniu.

W upalne dni warto pamiętać, że wysoka temperatura wpływa także na sytuację na drogach - kierowcy bywają rozkojarzeni, a reakcje mogą być opóźnione. Zachowujmy ostrożność i ograniczone zaufanie do innych pojazdów.

Podczas wypoczynku nad wodą wybierajmy miejsca wyznaczone do kąpieli i nadzór ratowników. Przed wejściem zapoznajmy się ze znakami i zasadami obowiązującymi w danym miejscu.

Dzieci powinny przebywać nad wodą pod czujnym nadzorem dorosłych. Gdy wchodzimy do wody razem z dziećmi, załóżmy im kamizelki ratunkowe.

Po dłuższym przebywaniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody - najpierw delikatnie zwilżmy ciało, aby uniknąć szoku termicznego.

Unikajmy skoków do nieznanej głębokości i nie wchodźmy na miejsca objęte zakazem skakania. Głębokość i struktura dna mogą prowadzić do urazów lub poważnych obrażeń.

Nie używajmy materacy pływających w środku jeziora; pozostawmy je na brzegu.

Pływając łodziami, kajakami i innym sprzętem wodnym pamiętajmy o założeniu kamizelki ratunkowej.

Podczas odpoczynku nad wodą zachowujmy szacunek dla innych użytkowników - nie popychajmy i nie wrzucajmy do wody osób stojących na pomostach.

Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.

Dbajmy o porządek w miejscu wypoczynku i pamiętajmy, że podczas urlopu złodzieje również obserwują nasze rzeczy osobiste.

Źródło: policja.gov.pl

KP

Katarzyna Pruszak

Młodsza redaktorka od kroniki policyjnej: szybko weryfikuje zgłoszenia i podaje fakty w prosty, rzeczowy sposób.

Więcej artykułów →

Udostępnij: